Stylistka Gábina radí s výběrem oblečení

17.04.2020

Při volbě vhodného outfitu je potřeba zohlednit několik věcí, které hrají důležitou roli při výsledném dojmu z fotografie.

Výběr oblečení by měl v první řadě odpovídat vaší povaze i osobnímu vkusu. Otevřete svoji skříň - co v ní vidíte? Jste spíše romantická duše se šatníkem plným šatů, romantických halenek s květy a volány, spoustou šperků, bižuterie a dalších doplňků? Nebo spíš racionálně smýšlející člověk se strohým šatníkem - jednobarevné košile, pouzdrové sukně nebo šaty, buď bez vzorů nebo maximálně nějaký pruh? Tohle je odpověď na to, jací jste a co o sobě okolí vysíláte. Nesnažte se to nijak násilně měnit, protože celkový dojem nebude působit harmonicky.

Váš výběr by také měl být v souladu s tím, o jakou pozici se chcete ucházet. Jiné oblečení bude volit uchazeč o " business" pozici či práci v kanceláři , jako je například právník, obchodní manažer, office asistentka a další. Tady bych si udržela co nejvíc konzervativní linku - u mužů jednoznačně skvěle padnoucí oblek, košile s manžetou a knoflíčky, kravata, pásek sladěný s botami, ponožky v barvě kalhot. U žen se nejčastěji volí také buď klasický kostým, košile a pouzdrová sukně nebo pouzdrové šaty v tlumenějších tónech s délkou ke kolenům a rukávem. Ne kratší a ne bez rukávů. Abyste dodaly stylingu trochu ženskosti, nebojte se decentních doplňků, jako je šátek, šperk, kvalitní hodinky atd, ale pořád se držte konzervativní linky. I při konzervativním business portrétu je fajn udělat také pár odlehčenějších snímků např. bez saka jen v košili.

Jednodušší to budou mít uchazeči o kreativní pracovní pozice, kde se na dress code tolik nehraje. Pochopitelně, že ani tady se nehodí minisukně, kraťasy, příliš odhalené oblečení, tílka atd. Tady bych dala jednoduchou radu - buďte sami sebou a oblečte si to, co vás vystihuje, v čem se cítíte dobře a sami sebou. Není potřeba se stylizovat do něčeho, co vám není blízké, protože to stejně každý pozná a fotky budou vypadat křečovitě a nepřirozeně.

Důležité je, aby celek působil harmonicky jak barevně, tak stylově. U tohoto typu fotek je možné volit i výraznější doplňky a přímo žádané doplňky jsou ty, které přímo charakterizují vaši vysněnou práci.

Jaké zvolit barvy?

Určitě si předem s fotografkou ujasněte lokalitu, kde se bude fotit. Pozadí a okolí určitě souvisí s výběrem vhodných barev. Snažte se, aby vaše oblečení nesplynulo s okolím - v přírodě bych vynechala zelenou, hnědou a černou. U business portrétu vypadají lépe tlumenější pastelové odstíny ( světle růžová, bledě modrá, fialková atd.), které oživí klasický kostým. Tady bych se vyvarovala ostrých a sytých barev, obzvlášť nedoporučuji červenou, která působí tvrdě a agresivně. Pokud se budete fotit v létě a trpíte na nadměrné pocení, zvolte si pod košili bavlněné tričko, aby na košili nebyly viditelné mokré stopy v podpaží!

U ostatních typů portrétů máte opět volnější ruku, vyberte barvu, která vám sluší. Nemusíte si nechávat dělat barevnou typologii u stylistky, abyste dobře zvolili - zvládnete to v pohodě doma.

Stoupněte si doma nenalíčené před zrcadlo a pod bradu si postupně přikládejte různé barvy a odstíny. Pozorujte, jak se vám mění tvář. Zjistíte, že některé barvy vám zdůrazní vrásky kolem očí a rtů, kruhy kolem očí, zvýrazní červené žilky v tváři a různé další nedokonalosti pleti. Naopak objevíte, že existují barvy, ve kterých vám tyhle nedokonalosti zázračně zmizí. A přesně tohle je ta vaše osobní škála barev, kterou můžete bez obav zvolit jak na denní nošení, tak na focení.

A v neposlední řadě - když už máte vybráno, co si obléct, věnujte čas ostatním detailům, které ale dokáží shodit celkový vzhled, pokud na ně zapomenete! Ano, je to dokonalá manikúra, depilace, dobarvené odrosty a celková úprava střihu vlasů, u mužů úprava vousů, umyté a vyleštěné boty, u dam dobře zvolené spodní prádlo ( nejlepší je vždy hladké a bezešvé tělové prádlo). 

Gabriela Horová - stylistka a majitelka obchodu s módou Gabriela Fashion Boutique, https://www.gabrielafashion.cz/