Pohled HR profesionála na Váš životopis

18.05.2020

Dnes Vám přináším rozhovor se specialistkou na lidské zdroje Kateřinou Klimešovou, která již 13 let působí ve firmě Cushman & Wakefield. Pokud jste právě ve fázi hledání nových příležitostí, doporučuji přečíst. I fotografie v CVčku totiž může hrát velkou roli.

1. Jakou roli ve výběru vhodného kandidáta/kandidátky hraje skutečnost zda má nebo nemá ve svém životopisu fotografii? 

Určitě to není tak, že když obdržím životopis bez fotografie, nepozvu kandidáta na pohovor, protože důležité jsou jeho pracovní zkušenosti a znalosti. Fotografie mi ale pomáhá k tomu, abych si kandidáta lépe zapamatovala, a to obzvláště při výběrovém řízení, kdy se hlásí hodně kandidátů. Pokud se ale kandidát rozhodne fotografii přiložit, ideální je aby byla přímo v dokumentu, byla aktuální a měla adekvátní vzhled ke konkrétní pozici, na kterou se kandidát hlásí. 


2. Setkala jsi se za posledních několik let s fotkami např. z dovolené, ve slunečních brýlích nebo s dalšími osobami? Jak to ovlivňuje tvůj pohled na kandidáta? 

Ano, setkala. Takovéto fotografie nejsou vhodné. Nevybírám kandidáty dle toho jaké mají plavky, kde byli na dovolené nebo zdali jsou obklopeni přáteli. I výběr fotografie již o kandidátovi něco napovídá. Pokud se rozhodnu přiložit fotografii do svého životopisu, měla by být profesionální s důrazem na to, že má kandidát opravdový zájem o danou pozici a ne že chce prezentovat, kde byl dovolené nebo jak tráví volný čas. 


3. Upravený vs. neupravený vzhled. Vnímáš z fotografie zda je uchazeč učesaný, v adekvátním oblečení a má pleť bez pupinků nebo akné? Pokud ano, jakým dojmem to na tebe působí z hlediska jeho pracovních schopností? 

První dojem je vždy důležitý a to platí i o fotografii. Pokud se mi na manažerskou pozici hlásí kandidát, který je nevhodně oblečený či neupravený, vrhá to pochybnosti o tom, zdali si je opravdu vědom toho, že se hlásí do výběrového řízení. Kandidáti se k nám nehlásí na pozici modelky či modely, proto není nutné zakrývat jakékoliv nedostatky. 


 4. Měla by fotografie vyjadřovat osobnost daného kandidáta ve vztahu k pozici nebo jsi spíš pro univerzální headshoty pro různá pracovní místa - např. od finančního ředitele po PR/marketing?

Dovedu si představit určitý prostor pro kreativitu, pokud se hlásíte na nějakou kreativní pozici. Pokud se ale hlásíte na pozice asistentek, manažerů atd. domnívám se, že fotografie, na které vypadáte reprezentativně bez kreativních výstřelků je nutností.


5. Máš pro ty, kteří se aktuálně rozhlížejí po trhu nějaké doporučení jak uspět v prvním kole a dostat se na osobní pohovor? 

Doporučuji aby informace v životopise byly pravdivé. Jestli daný kandidát něco umí nebo neumí vždycky vyjde najevo. Pokud jsou kandidáti pozváni k osobnímu pohovoru určitě ať přijdou včas, vhodně oblečeni, upraveni a byli sami sebou. Držím pěsti.